Sitodruk kontra druk transferowy na koszulkach

Techniki druku na tekstyliach

Sitodruk na tekstyliach to najstarsza technika druku na koszulkach. Nadruk powstaje tutaj poprzez przeciskanie farby drukarskiej przez matrycę. Matryca to specjalna tkanina napięta na ramie. Na siatkę (tkaninę) nanosi się emulsję światłoczułą, a potem naświetla się ją przez kliszę, na której odwzorowany jest wzór nadruku. Po wywołaniu i wypłukaniu naświetlonej siatki uzyskuje się matrycę, która służy w dalszym ciągu technologicznym do drukowania. Sitodruk na tekstyliach jako technika druku znana jest i stosowana od ponad 100 lat. Sama technologia praktycznie nie zmieniła się – zmieniają się tylko stosowane materiały oraz sprzęt - coraz bardziej zaawansowany i zautomatyzowany, dzięki czemu nadruki stają się coraz dokładniejsze, ładniejsze, pozwalają na realizację coraz bardziej zaawansowanych pomysłów projektantów nadruków

Termotransfer to technika druku różniąca się od sitodruku tym, że nadruk wykonywany jest na specjalnym papierze, a potem przenoszony na tkaninę przy pomocy prasy transferowej w wysokiej temperaturze i z odpowiednim dociskiem. Nadruk termotransferowy na koszulkach jest droższy od sitodruku już tylko przez to, że mamy tu etap pośredni w postaci druku na papierze. Jeśli chodzi i nadruk na papierze, to w zależności od typu termotransferu i jego zastosowaniu, może być wykonany różnymi technikami, np. sitodruku, offsetu,  druku cyfrowego.

 

Jakie są przesłanki do wyboru sitodruku lub termotransferu?

Sitodruk na tekstyliach z racji tego, że wykonywany jest bezpośrednio na tkaninie jest podstawową techniką druku tekstylnego. Maszyny drukarskie (karuzele sitodrukowe) mogą drukować koszulki z wydajnością kilkaset sztuk na godzinę. Tak wysokie wydajności pozwalają uzyskać bardzo niskie ceny nadruków. Dodatkowo – wydajność, a co za tym idzie i cena, nie zależą lub zależą w bardzo niewielkim stopniu od wielkości nadruku. Można śmiało powiedzieć, że 90 procent nadruków na koszulkach jest realizowana właśnie tą metodą.

Do czego w takim razie służy druk transferowy na koszulkach i innych wyrobach tekstylnych? Są sytuacje, kiedy nie ma możliwości wykonania sitodruku bezpośrednio na wyrobie, np. z powodu takiego usytuowania nadruku, że nie ma możliwości podłożenia wyrobu na karuzeli., np.:

  • nadruk na plecakach
  • nadruk na czapeczkach
  • nadruk na kurtkach,
  • nadruk na spodniach, itp.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzi termotransfer.

Drukarnia Printsc stosuje druk termontransferowy na koszulkach i innych wyrobach jako technikę pomocniczą, uzupełniającą, kiedy nie jest możliwy sitodruk na tekstyliach, a Klient nalega na umieszczenie nadruku w takim właśnie niedostępnym miejscu.