Wybierasz się na zakupy? Zadbaj o ekologię

Ekologia to ostatnio bardzo modne słowo. Żeby to słowo nie pozostało tylko słowem, konieczne jest jakieś działanie każdego z nas. Niech każdy podejmie jakieś postanowienie i zacznie je regularnie wprowadzać w życie, to na pewno wkrótce odczujemy jakieś efekty.

Folia – wróg publiczny nr 1

Nie ma chyb nikogo, kto by nie chodził regularnie na zakupy. Ale zakupy trzeba jakoś dostarczyć do domu… Od kilkudziesięciu lat najbardziej popularnym opakowaniem naszych zakupów były torby i worki foliowe – najczęściej darmowe, kolorowe, 1 razowe. Po rozpakowaniu zakupów torba lądowała w koszu na śmieci, stamtąd na wysypisko, często na nielegalne składowisko, albo po prostu gdziekolwiek. Wszyscy chyba widzieliśmy zdjęcia oceany pokrytego tysiącami ton folii i opakowań plastikowych, hałdy tworzyw sztucznych, które praktycznie nigdy nie ulegną biodegradacji. Co robić… jak to naprawić.. jak zatrzymać proces zanieczyszczania Planety?

 

Torby bawełniane -sposób na ekologię szyty na miarę

W ostatnich latach coraz większą popularnością zaczęły się cieszyć torby ekologiczne różnego rodzaju, trwałe na tyle, by mogły być używane wielokrotnie, z materiałów naturalnych jak bawełna, czy len, ale także folii biodegradowalnych czy tworzyw sztucznych, które ze względu na wysoką trwałość i estetykę gotowego wyrobu, pozwalały na wielokrotne używanie takiej torby, co znacznie ogranicza przedostawanie się ich do środowiska naturalnego. Wśród tych  wszystkich propozycji, na szczególną uwagę zasługują torby bawełniane, które już z racji samego materiału, z którego są wykonane, mogą być uważane za ekologiczne. Podstawowe zalety tych toreb to:

  • lekkość i przewiewność – nasze zakupy nie zaparzą się w takiej torbie.
  • niewielkie wymiary po złożeniu – wybierając torby o gramaturze ok 140-150g, po użyciu możemy ją złożyć i schować torebki albo do kieszeni
  • torbę można bez przeszkód wyprać i nadal ją używać.

Nadruk na torbach bawełnianych – czyli jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu

Nacisk i moda na ekologię spowodowały, że ludzie coraz chętniej korzystają z toreb bawełnianych. Jedną z ich zalet jest to, że można na nich wykonywać nadruk tą samą techniką co nadruki na koszulkach, a więc w niewielkich nakładach, nawet od 50 sztuk. Okazuje się, że torba ekologiczna z nadrukiem oprócz swoich niewątpliwych walorów  związanych z ochroną środowiska, jest także doskonałym nośnikiem reklamowym. Torba z nadrukiem na zamówienie staje się podobnie jak koszulka środkiem przekazu treści nie tylko reklamowych, a w wielu przypadkach sama w sobie jest elementem mody i trendu.

 

Rodzaje toreb bawełnianych

Na bazie klasycznych toreb ekologicznych powstała całą gama produktów pochodnych:

  • torby bawełniane w różnych kolorach, gramaturach i kształcie (np. z rozkładanymi bokami i dnem),
  • worko-plecaki bawełniane,
  • woreczki bawełniane ze sznurkiem w różnych wielkościach ( 10x15 cm – do 25x35 cm),
  • woreczki jutowe ze sznurkiem w różnych wielkościach ( 10x15 cm – do 25x35 cm),
  • dla bardziej wymagających dostępne są torby z bawełny ogranicznej.

Można śmiało powiedzieć, że torby bawełniane stają się „obowiązkowym” artykułem przy różnego rodzaju imprezach jak i narzędziem do walki z zaśmiecającymi środowisko reklamówkami foliowymi.