WYBIERASZ SIĘ NA ZAKUPY, ZADBAJ O EKOLOGIĘ

Ekologia to ostatnio bardzo modne słowo. Żeby to słowo nie pozostało tylko słowem, konieczne jest jakieś działanie każdego z nas.. Niech każdy podejmie jakieś postanowienie i zacznie je regularnie wprowadzać w życie, to na pewno wkrótce odczujemy jakieś efekty.

Folia – wróg publiczny nr 1.

Nie ma chyb nikogo, kto  by nie chodził regularnie na zakupy. Ale zakupy trzeba jakoś dostarczyć do domu… Od kilkudziesięciu lat najbardziej popularnym opakowaniem naszych zakupów były torby i worki foliowe – najczęściej darmowe, kolorowe, 1 razowe. Po rozpakowaniu zakupów torba lądowała w koszu na śmieci, stamtąd na wysypisko, często na nielegalne składowisko, albo po prostu gdziekolwiek. Wszyscy chyba widzieliśmy zdjęcia oceany pokrytego tysiącami ton folii i opakowań plastikowych, hałdy tworzyw sztucznych, które praktycznie nigdy nie ulegną biodegradacji. Co robić… jak  to naprawić.. jak zatrzymać proces zanieczyszczania Planety?

 

Torby bawełniane -sposób na ekologię szyty na miarę

W ostatnich latach coraz większą popularnością zaczęły się cieszyć torby ekologiczne różnego rodzaju, trwałe na tyle, by mogły być używane wielokrotnie, z materiałów naturalnych jak bawełna, czy len, ale także folii biodegradowalnych czy tworzyw sztucznych, które ze względu na wysoką trwałość i estetykę gotowego wyrobu, pozwalały na wielokrotne używanie takiej torby, co znacznie ogranicza przedostawanie się ich do środowiska naturalnego. Wśród tych  wszystkich propozycji, na szczególną uwagę zasługują torby bawełniane, które już z racji samego materiału, z którego są wykonane, mogą być uważane za ekologiczne. Podstawowe zalety tych toreb to:

- lekkość i przewiewność – nasze zakupy nie zaparzą się w takiej torbie.

- niewielkie wymiary po złożeniu – wybierając torby o gramaturze ok 140-150g, po użyciu możemy ją złożyć i schować torebki albo do kieszeni

- torbę można bez przeszkód wyprać i nadal ją używać.

Nadruk na torbach bawełnianych – czyli jak  upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

Nacisk i moda na ekologię spowodowały, że ludzie coraz chętniej korzystają z toreb bawełnianych. Jedną z ich zalet jest to, że można na nich wykonywać nadruk tą samą techniką co nadruki na koszulkach, a więc w niewielkich nakładach, nawet od 50 sztuk. Okazuje się, że torba ekologiczna z nadrukiem oprócz swoich niewątpliwych walorów  związanych z ochroną środowiska, jest także doskonałym nośnikiem reklamowym. Torba z nadrukiem na zamówienie staje się podobnie jak koszulka środkiem przekazu treści nie tylko reklamowych, a w wielu przypadkach sama w sobie jest elementem mody i trendu.

 

Rodzaje toreb bawełnianych

Na bazie klasycznych toreb ekologicznych powstała całą gama produktów pochodnych:

- torby bawełniane w różnych kolorach, gramaturach i kształcie (np. z rozkładanymi bokami i dnem)

- worko-plecaki bawełniane

- woreczki bawełniane ze sznurkiem w różnych wielkościach ( 10x15 cm – do 25x35 cm)

- woreczki jutowe ze sznurkiem w różnych wielkościach ( 10x15 cm – do 25x35 cm)

- dla bardziej wymagających dostępne są torby z bawełny ogranicznej.

Można śmiało powiedzieć, że torby bawełniane stają się „obowiązkowym” artykułem przy różnego rodzaju imprezach jak i narzędziem do walki z zaśmiecającymi środowisko reklamówkami foliowymi.