Znakowanie odzieży a wybór właściwej techniki - co należy wziąć pod uwagę?

Znakowanie odzieży a wybór właściwej techniki - co należy wziąć pod uwagę?

Ubrania z nadrukami to obecnie podstawa mody męskiej i damskiej. W takiej odzieży chodzimy na co dzień, często stanowi ona również podstawę stroju do pracy. Nadruk na bluzach czy koszulkach roboczych świadczy o profesjonalizmie firmy, a do tego pomaga ją reklamować. Nadruki pozwalają nam też lepiej wyrazić swój charakter poprzez strój, znakowane ubrania bywają świetnymi upominkami na różne okazje.

Na ostateczny wygląd odzieży oraz jej trwałość duży wpływ ma wybór techniki znakowania. Firmy, które profesjonalnie zajmują się przygotowywaniem nadruków, oferują szeroki arsenał różnorakich metod. Haft komputerowy, termotransfer, sitodruk - kada z tych technik ma nieco inne zalety. By odpowiednio je dopasować i osiągnąć pożądany efekt, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Znakowanie odzieży - o tych parametrach trzeba pamiętać

Decyzja o wyborze metody znakowania odzieży powinna być uzależniona od tego, na czym nam najbardziej zależy. W przypadku ubrań roboczych mocno narażonych na zabrudzenie, które trzeba często prać w wysokich temperaturach, kluczowa będzie trwałość. W innych przypadkach ważne może być odpowiednie odwzorowanie szczegółów, głębia kolorów czy  też elegancki wygląd nadruku.

Trwałość nadruków

To jedna z najważniejszych kwestii. Nadruk, który szybko zacznie odpadać, kruszyć się lub tracić kolory z pewnością nie będzie dobrym pomysłem. Jeśli jednak zdecydujemy się na techniki nadruku na odzieży, które wyróżniają się dużą wytrzymałością, i dodatkowo naniesiemy je na materiał wysokiej jakości, znakowane ubrania będą długo służyć nam lub naszym pracownikom.

Największym wyzwaniem, jakiemu muszą sprostać nadruki, jest pranie w wysokich temperaturach. Gorąca woda niszczy nie tylko delikatne tkaniny, ale również nadruki. Jak już wspominaliśmy, to ważne zwłaszcza w przypadku ubrań roboczych. Liczy się jednak również odporność na mocne światło słoneczne, otarcia czy inne uszkodzenia mechaniczne.

Przy wielu technikach znakowania znajdziemy zatem informację o przybliżonej liczbie prań, jakie powinien wytrzymać nadruk. Za najbardziej wytrzymałą metodę uznaje się sublimację, w której farba wnika w strukturę materiału. Odporny na pranie w wysokich temperaturach - nawet sięgających 80 stopni Celsjusza - jest również termotransfer.

Podobnymi parametrami wyróżnia się sitodruk, do trwałych metod należy haft komputerowy czy naszywki. Nieco gorzej pod tym względem wypada druk cyfrowy.

Odwzorowanie szczegółów

Nie każdy nadruk można wykonać dowolną metodą. Jedną z cech, które mają na to duży wpływ, jest stopień skomplikowania nadruku. Jeśli grafika lub napis, które mają się pojawić na odzieży, posiadają bardzo małe elementy, niektóre metody znakowania odzieży nie będą w stanie sobie z tym poradzić.

Do technik znakowania, które bez problemu poradzą sobie ze skomplikowanymi projektami, zalicza się przede wszystkim druk cyfrowy, sitodruk i sublimację. Wybór jednej z tych metod pozwoli nam nawet na nadrukowanie na ubraniu fotografii. Nie będzie też problemu z kropkami, przecinkami czy innymi elementami nawet niewielkich napisów. Kłopoty z odwzorowaniem detali będzie mieć z kolei haft komputerowy.

Materiał do nadruku

Nie każda z metod znakowania jest też w równym stopniu uniwersalna. Przy wyborze odpowiedniej trzeba dopasować ją do rodzaju materiału, na którym chcemy umieścić napis czy logo firmy. Nie bez znaczenia jest gramatura koszulki czy bluzy. Większość technik można wykorzystać na włóknach naturalnych i sztucznych, ale są również wyjątki.

Do uniwersalnych metod znakowania, które poradzą sobie z ubraniami wykonanymi z bawełny, poliestru, a także kombinacjach różnych włókien, należy haft komputerowy, sitodruk czy termotransfer. Na każdym rodzaju materiału można też umieścić naszywki.

Najbardziej specyficzna jest pod tym względem sublimacja. Nie dość, że można ją wykonywać jedynie na tkaninach, których 70 procent stanowi poliester, to jeszcze jest dedykowana odzieży białej lub bardzo jasnej.

Największe trudności wśród popularnych tkanin przedstawia z kolei polar. Bluzy i kurtki wykonane z tego materiału można znakować jedynie naszywkami lub haftem komputerowym.

Typ odzieży

Poszczególne metody znakowania nadają się nie tylko na konkretne materiały, ale i typy ubrań. Nie chodzi tutaj nawet o estetykę nadruku i to, czy na przykład haft komputerowy będzie pasować do roboczej kurtki. Po prostu sposób wykonania niektórych nadruków - choćby przy pomocy specjalnych pras - jest dla nich ograniczeniem.

Najprościej wykonać nadruk na koszulce. To również z tego powodu właśnie ten typ odzieży dominuje wśród ubrań reklamowych. Ze znakowaniem T-shirtów czy koszulek polo poradzą sobie wszystkie techniki. Większość metod skutecznie naniesie także nadruk na bawełniane bluzy.

Dużo trudniej będzie już natomiast z kurtkami. Do znakowania takiej odzieży nadaje się przede wszystkim haft komputerowy oraz termotransfer pod różnymi postaciami.

Kolorystyka nadruku

Podobnie jak w przypadku odwzorowania szczegółów, tak i przy odwzorowywaniu oryginalnych kolorów projektu mogą pojawić się pełne problemy. To szczególnie istotne przy wykonywaniu nadruków w formie zdjęć. Część technik znakowania odzieży ma bowiem problem z odwzorowywaniem tak zwanych przejść tonalnych.

Najlepiej poradzi z tym sobie druk cyfrowy. Ta metoda pozwoli na drukowanie na ubraniach grafik w dobrej rozdzielczości, z głębią kolorów. Podobnie będzie w przypadku sublimacji, która oferuje wręcz fotograficzną jakość nadruku. O przejściach tonalnych możemy natomiast zapomnieć przy stosowaniu sitodruku czy haftu komputerowego, które operują ograniczoną liczbą kolorów.

Przepuszczalność powietrza

Różne metody znakowania odzieży w odmienny sposób zmieniają jej strukturę. Niektóre, jak wspomniana już sublimacja, właściwie w nią wnikają. Wówczas nadruk będzie niewyczuwalny dla naszych palców. Część technik pozostawia jednak osobną strukturę na powierzchni ubrań, co może mieć wpływ na ich przepuszczalność i wentylację skóry.

Największe problemy pod tym względem może sprawić termotransfer. Kiedy pokryjemy nim dużą powierzchnię, w znaczący sposób obniżymy właściwości wentylacyjne ubrania. Wbrew pozorom kłopotów nie będzie natomiast z powierzchnią haftowaną. Nici nie zmienią znacząco przepuszczalności tkaniny. Najbezpieczniejsza pod tym kątem jest natomiast sublimacja - dlatego to właśnie ta metoda jest polecana dla odzieży sportowej.

Opłacalność nadruków

Przy wyborze techniki znakowania odzieży trzeba również wziąć pod uwagę aspekt finansowy. Poszczególne metody bywają opłacalne już przy niewielkich zamówieniach, ale część z nich wyraźnie zyskuje, gdy zdecydujemy się na większą liczbę znakowanych egzemplarzy.

W przypadku niewielkich zamówień warto postawić przede wszystkim na termotransfer. Ta technika pozwoli je wykonać niewielkim kosztem. Już od jednej sztuki opłaca się zamawiać nadruk za pomocą sublimacji - trzeba tylko pamiętać, że ta oferta dotyczy jedynie ubrań poliestrowych. Wraz z rosnącą liczbą zamówionych sztuk rośnie natomiast opłacalność sitodruku. To metoda znakowania najbardziej opłacalna przy wysokonakładowych realizacjach.